Bilgisayar Alırken ?

 Günümüzde tüketiciler için ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte bir bilgisayar seçmek oldukça güç. Çoğu zaman kendisi için gereksiz teknolojilere yüksek ücretler ödeyerek bilgisayar satın almış müşterilere rastlamak mümkün. Kullanıcı kesiminin doğal olarak detaylı bilgiye sahip olmaması ve satıcılarında yüksek ciro telaşı ülkemizin yurtdışından daha fazla gereksiz teknoloji ithal etmesine neden olmaktadır. Burada satıcılara düşen, ürün talep eden tüketicileri gerekli konularda yeterli şekilde aydınlatmaktır ve tüketicilerinde bilinçli birer kullanıcı olmaları için gayret sarfetmeleridir. Bilgisayar seçerken dikkat edilecek bazı konuları aşağıda bulabilirsiniz,

1 – Toplama bilgisayar mı yoksa marka bilgisayar mı almalıyım ?

   Bu sorunun cevabı tabiki birbiriyle uyumlu şekilde toplanılmış bir bilgisayardır. Sahip olacağınız bilgisayarın tüm parçalarının tarafınızca bilinmesi ve o şekilde alınması size daha fazla performans sağlar. Daha makul ücretler karşılığında daha hızlı bir sistem sahibi olabilirsiniz. Ürününüz arıza yaptığında sadece arızalı parçayı servise göndermek yeterli olur, marka bilgisayarlarda ise bu mümkün değildir sisteminiz komple servise gider. Bilgisayarınızı işini bilen insanlara sipariş ettiğinizde piyasada bulunan marka bilgisayarlardan daha ucuza bilgisayar sahibi olurken daha fazla kalite elde edersiniz.

2 – İşlemci olarak İntel’mi yoksa Amd’mi tercih etmeliyim?

mini-cpu

   Bu sorunun genel bir cavabı yoktur. İhtiyaçlarınıza yönelik bir seçim yapmanız gerekir. İntel ve Amd dünyada işlemci üreten 2 firmadır . Fiyat performans grafiği yüksek ürünler talep eden müşteriler genelde Amd tercih ederler. Amd işlemcilerin İntel işlemcilerle aralarında kalite anlamında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Çünkü işlemciler belli bir kalite standartı ile üretilirler herhangi bir sebepten dolayı kaliteden ödün verilen işlemciler hiç çalışmayacağı için  işlemci seçiminde İntel ile Amd arasında  kararsızlığın anlamı yoktur. Siz seçiminizi yaparken hangi kriterleri göz önünde tutuyorsanız ona göre bir işlemci seçmeniz gerekir. Dipnot olarak şunu da belirtmek uygun olacaktır;  piyasada yaygın olarak hurafeleşmiş bir söz vardır; “-Amd ısınıyor almayın” diye. Bu tamamen yanlıştır ve müşterileri yanlış yönlendirmektedir.

3 – Bilgisayarımda en çok neye dikkat etmeliyim ?

psu

    Yeni satın alacağınız bilgisayarınızda en fazla dikkat etmeniz gereken 2 bileşen vardır. Bunlar PowerSupply ve Ram’dir. Powersupply bilgisayarın elektrik beslemesidir bir nevi bilgisayarın kalbidir de denilebilir. Kalp ne kadar sağlıklı ise vücut o kadar dinç olacaktır. Türkiye piyasasında Powersupply konusuna satıcılar pek değinmeden 1000$’lık bilgisayarları 10$’lık powersupply ünitelerine emanet ederler. Bu bilgisayar sistemi için çok vahim bir durumdur. Bu şekilde davranmak müşterileri bile bile mağdur etmekten başka birşey olamaz. Bilinçsiz satıcıların maddi kaygıları uğruna ülkemizin bir teknoloji çöplüğü olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Bilgisayarlar arızaları genel olarak kalitesiz powersupply ünitelerinden kaynaklı sorunlar neticesinde yaparlar. Müşterilerin bilgisayarlarını ilk aldıklarında gerçek güçlü bir powersupply almaları hem sistemin ömrünün çok uzun olmasını sağlar hemde verileriniz çok daha emniyetli kalır. Günümüz bilgisayarlarında bizim tavsiye ettiğimiz güç gereksinimi en düşük 400w’tır. CoolerMaster, FSP, Gigabyte, Asus, GlacialPower gibi bazı firmalar Türkiyede kaliteli powersupply satışı yapan firmalardır. Bir diğer önemli parça olan Ram dikkat edilmesi gereken diğer husustur. Ram olarakta Kingston, Ocz, Samsung, Hi-Level gibi markaları tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Oem yani markasız ürün tercih etmek belki maddi anlamda size küçük bir getiri sağlayacaktır ama bilgisayarınızın sağlığını önemli ölçüde etkileyecektir.