HD-SDI sistem nedir ?

Yazan 02/01/2014 tarihinde Blog kategorisinde | HD-SDI sistem nedir ? için yorumlar kapalı

HD-SDI sistem nedir ?

” Güvenlik sistemlerinin yeni trendi HD-SDI sistem”

   Yüksek çözünürlüğe doymadığımız şu aralar HD-SDI sistemler yardımımıza koşuyor.  Koaksiyel kablo kullanmasıyla, çalışma yapısıyla analog sistemlere benzese de aslında hiçbir ilgisi olmayan sistemler. Arkadaşlar her ne kadar standart kablo da kullansak, aslında HD-SDI arayüzü tamamen dijital bir arayüzdür. ( kaynak Wiki ) Siyah beyaz kamera kullandığımız, VCR ( kasetli kayıt sistemi ) kullandığımız yıllar daha dün gibi aklımızda. Şimdi gözümüz  haklı olarak “FULLHD” denen o mükemmel ötesi netlikte ve aslında haklıyız teknoloji her geçen gün bir adım daha ileriye gitmekte.

“Bu kamera “WEBCAM” den daha kötü gösteriyor yada benim telefonum daha iyi video çekiyor”

diyen müşterileriz  olmuştur; biz bunlarla karşılaştık değil mi ?

   Şimdi güç bizde, daha ekonomik yüksek çözünürlüğe sahip sistemler çok yakında piyasamıza girmiş olacak.

Bu cihazlarla ilgili bilgi edinmediyseniz henüz hemen başlıyayım.

HD-SDI sitemin avantajları nedir ?

    1- Standart kablolama sistemi kullandığı için tekrar kablo çekmenize gerek kalmayacak.

koaksiyel_coaxial_kablo_2-300x154

   Kurulu bir geneleksel kamera sisteminde kullanılan altyapıyı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Kamera ve kayıt cihazını HD-SDI  alt yapılı sisteme çevirmeniz yeterli olacak. BNC bağlantısını bile değiştirmeyeceksiniz. Kulağa hoş geliyor değil mi ?  Bilmemiz gereken burada çok önemli bir nokta var bu sistem ne yazık ki 100Mt kablonun üzerinde sorun yaratıyor ve tekrarlayıcı veya fiber optik kablo kullanmanız gerekiyor. Bir çok üretici 150Mt ye kadar çalıştığını iddia etse de ülkemizdeki kablolarla şu anda çok zor görünüyor. Kurulum veya projelendirme aşamasında bu ilk kriter olmalı.

   2- Latency etkisi bir diğer adıyla gecikmesiz birebir görüntü aktarımı

ActionReplay

    IP kamera kullanan okurlarımız bilirler , görüntü var olandan daha sonra gelir bu da birtakım dezavantajları doğurur. Araba hareket eder fakat sizin ekranınıza geçikmeli olarak düşer. Bu durum beklenen bir durum değildir. Bunun en güzel örneğini hareketli kameralarda hissedebilirsiniz. Speed dome kamerayı kontrol etmekte gerçekten büyük güçlükler yaşadığımızı IP kameralar da çokça gördük. Bunun sebebi IP kameralarda görüntüler işlenip ardından network’e yollanıyor.  HD-SDI sistemler de ise bu durum söz konusu değil ve bu sayede analog sistem gibi birebir kontrol sağlayabiliyoruz.

         3- Full HD 2 Megapiksel görüntü 

HDSDI1080camera-11260631436

   Bu çözünürlük yeterli midir ? Inanın bende aynı soruyu kendime çok kez sordum. 2 megapixel görüntü , megapixel derken insanın ağzına yakışıyor çünkü alışkın olmadığımız bir kelime bizim sektörde.  Arkadaşlar CIF sistemler kullanmadık mı ? Hala kullanmıyor muyuz ? Şu anda popüler olarak en çok kullanılan sistemler maalesef CIF sistemler yani 352 x 288 efektif piksel boyutunda görüntüler. 2 megapiksel bir görüntü ise 1920*1080 efektif piksel sunuyor. Bunun anlamı şu ; CIF kayıt sistemine göre  tam tamına 20 kat yüksek çözünürlük demek,  doğru duydunuz 20 kat yüksek kalite. Şu anda yeterli gibi duruyor. Kim bilir belki 5 sene sonra bu yazımı okuyup kendime güleceğim. Teknoloji hızla ilerleyip daha yüksek çözünürlükleri kapımıza getirebilir.

         4- Hybrid Sistem kolaylığı

cbe9caa6_710b9488_5bfe_47fd_b3fa_fd88807672fa-300x168

   Kablolama altyapısı benzer olduğu için geleneksel  sistemle beraber kullanmanın avantajı çok yüksek. Örneğin 12 kameralı bir sistemde 8 kamerasını normal sistem kullanıp geriye kalan 4 kamerayı yüksek çözünürlükle projelendirme imkanımız var. Bu da projemizi renkli ve daha işlevsel yapar. Önemli noktaları yüksek çözünürlükte kaydedebilirsiniz. Artık bütün DVR’ların CMS sistemi var iki ayrı cihazı birleştirerek tek sayfa görüntüleri müşterilere sunabiliriz.

”  Son olarak bilinmesi gerekenler  ”

  • 100 Metreden daha fazla görüntüleri taşımakta zorluk çekebilirsiniz.
  • Kamera ve DVR bağlantılarındaki can sıkıcı eleman olan BNC bağlantısına normalden çok daha fazla dikkat etmelisiniz. Temas sorunlarında görüntünüz çabucak bozulacaktır.
  • Kamera üzerinde bulunan kısa kabloyu kesip direk bağlantı yapmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Büyük ölçüde sinyal gücünüz düşecek bu da direk görüntüyü ekleyecektir.
  • Megapixel görüntü için megapixel lense ihtiyacınız var. Tvline nasıl ölçülür ? Yazımızda olduğu gibi lensin faktörü çok büyüktür. Kişisel düşüncem sabit lensli kameralar , değişken açılı lenslere göre daha keskin sonuçlar veriyor. Bu yüzden lens faktörüne önem vermeniz de fayda var.