HDIS Nedir? Ne değildir?

Yazan 11/11/2013 tarihinde Blog kategorisinde | 1 yorum

HDIS Nedir? Ne değildir?

Son zamanlarda güvenlik sektöründe Sony ve Sharp haricinde HDIS (High Definition İmage Sensor) şeklinde lanse edilen bir ürünle karşılaştığımızı görmekteyiz. HDIS teknolojisi Sony Effio-e ile tanıştığımız 700tv line gibi tepe değerlerinde üzerinde tv line değerleri vaad ettiğini belirtiyor. 600, 800 ve 1000tv line değerlerinde HDIS güvenlik kameraları piyasada boy göstermeye başladı bile. Son kullanıcılar Türkiye şartlarında 700tv line değerlerini dahi tam anlamıyla tadamamışken bir anda 800tv line değerli kameraların ortaya çıkması ve Sony Effio-e bir kameradan daha ucuza satılmaları bazı soruları da beraberinde getirmiş gibi görünüyor. Bilindiği üzere ülkemizde Sony Effio olmamasına rağmen 420tv line değerinde kameralar 700tv line şeklinde satılabiliyor. Böylesi bir ticari ortamda piyasaya yeni girmiş ürünlere haliyle temkinli yaklaşmak gerekiyor. 600tv line değerinde 2 adet dış ve iç ortam kamerasını gece ve gündüz 3.6mm lens seçeneğiyle deneme şansımız oldu. Full D1 bir Dvr cihazda yaptığımız gece ve gündüz kayıtlarında 600tv line bir HDIS güvenlik kamerasının çokta kötü bir sonuç vermediğini belirtmekte fayda var. En azından renk kalitesi ve canlılığı Sony Effio çipsetleri aratmayacak ölçüde. Ürünleri Türkiye pazarına getiren farklı firmalar farklı kalite tercihleri benimseyeceğinden ötürü her 600tv line HDIS kameranın aynı performansı vermesini beklemekte pek sağlıklı olmayacaktır. Bu detayları bilmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

Ürünler hakkında detaylı bilgiye “http://www.ti.com/solution/camera_surveillance_analog” adresinden ulaşabilirsiniz.

1dk’lık kalite karşılaştırma görüntüsüne ise şu “http://www.youtube.com/watch?v=HXvt2mqeAKg” adresten erişebilirsiniz. Herkese güvenli günler!

*Paylaşmak istediğimiz bu yazıdaki bilgiler ve tavsiyeler kendi inisiyatifimizdir. HDIS ürünlerle ilgili Türkçe bilgi olmadığından dolayı yazdığımız bu yazıda göremediğimiz veya eksik bilgi verdiğimiz noktalar olabilir. Okuyucuların bu hususa dikkat etmelerini önemle rica ederiz.

Bir Yorum

  1. Harika bir bilgi çok teşekkür ediyorum.

Yorum yazmak istermisiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir