PBX santral çözümleri.

Yazan 16/05/2013 tarihinde Genel kategorisinde | 0 yorum

PBX santral çözümleri.

   İşletmeniz için en pratik ve profesyonel uygun fiyatlı santral ve telekominikasyon çözümleri Karel ve Multitek markasıyla sizlerle. Dvs olarak santral sistemlerinizin kurulumunu ve bakımını dalında uzmanlaşmış ekibimiz ile gerçekleştiriyoruz. İşiniz rahat gönlünüz ferah olsun diye santral sistemleri işletmeniz için bir vazgeçilmezdir.

   Kısaca Pbx santrallerin genel özelliklerine bakacak olursak, bir şirket içerisinde kullanılan özel telefon şebekesidir. PBX telefon sistemi kullanıcıları, dışarıya telefon etmek için birkaç tane dış telefon hattını paylaşır.

  Şirket içi dahili ve harici görüşmeler bu santral üzerinden yapılır. PBX ile dışarıdan gelen aramalar isteğe bağlı olarak yönlendirilebilir ve dışarı yapılan aramalar kısıtlanabilir. Kullanıcılar şirket içi arama ve yönlendirme yapabilir ve harici hatlara bağlanabilirler.

    PBX kullanan bir şirket birden fazla harici telefon hattını müşterilerine tek telefon numarası ile sunabilir. Yani şirketin telefon numarasını arayan müşteriler birinci hat meşgul olsa bile ikinci, üçüncü veya boş olan diğer hatlardan birine yönlendirilir. Böylece müşteri telefonda beklemez ve daha kaliteli bir hizmet almış olur.

Özel Santral Türleri

   Analog PBX sistemler: Analog sistemler bir çağrıyı karşılayabilmek için analog bileşenler kullanmaktadır. Arayan kullanıcı telefonu kaldırdığı anda genellikle bir bilgisayar olan PBX sunucusuna bir giriş/çıkış sinyali gönderilir. Sinyal ana kontrole gönderildikten sonra, sistemden geriye bir arama tonu döndürülür. Daha sonrasında arama tonunu alan kullanıcı aramak istediği kişinin telefon numarasını tuşlar. Bu arama aşaması arayan kişinin konuşma yolunda dahili kablolarda yapılır. Bu dijitler (darbeli (pulse) ya da tonlamalı (tone) )  kablolar üzerinden telefon sistemine doğru gönderilir. Bundan sonra telefon sistemi kendi payına düseni yapar ve mimariye uygun bir   şekilde ürettiği isteği hat grubu (trunk) kartına iletir. Hat grubu kartı arayüz hizmeti görür ve merkez ofise doğru dış arama tonu için bir istekte bulunur. Daha sonra PBX hat grubu kartının arayüzünde arama tonunu karşılaması üzerine bu dijitleri tonlamayı veya darbeyi  tekrar üreterek hat üzerinden merkez ofise gönderir.

   Dijital PBX sistemler: Dijital bir PBX telekomunikasyon şirketine, Direk Dış Arama (Direct Outward Dial DOD) adı verilen bir hat grubu  devresiyle bağlanırlar. Genel olarak kullanılan dijital PBX santraller T1 tasıyıcı sistem üzerinden işlem yapan 24 dijital hat grubuna sahip 256 dijital ses ve veri istasyonu sağlayan sistemlerdir. Bunun yanı sıra küçük PBX santrallerde kullanılabilmektedir. Ortalama küçük bir PBX santral 30 istasyon destekler fakat şirketin gelişen ihtiyaçlarına bağlı olarak kolaylıkla genişletilebilirler.